Pixmac000002036331u

Ostrá bolest beder: Léky, příčiny a řešení

Posted in Zdraví a nemoci.

Bolesti zad jsou stále dokola diskutované téma, nicméně není, čemu se divit, protože jsou jedním z nejčastějších druhů bolestivých obtíží. S bolestmi zad se za svůj život setkalo až 80 % dospělých, a tak již můžeme hovořit o velmi často se vyskytujícím, dokonce civilizačním onemocnění. Tyto obtíže mohou trápit každého a v každém věku, nicméně nejčastěji začínají v dospělosti. Bolest zad je jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti, přičemž pacienta trápí nejčastěji právě bederní páteř, protože většina lidí nerovnoměrně zatěžuje svaly páteře.

léčba bolesti beder

Proč se bavíme o bederní části, zcela jednoduše proto, že se jedná o nejvíce zatěžovaný úsekem páteře, nesoucí hmotnost celého těla, a navíc zde dochází k přenosu pohybu z dolních končetin na trup. Bolesti bederní páteře mohou mít mnoho příčin.

Příčin bolesti je hned několik, nicméně v úvodu jsem již avizoval, že pramenem k mnoha bolestem bederní části páteře je nerovnoměrně zatížení trupu.

Dalšími spouštěči jsou:

  • poškození páteře
  • podpůrného svalstva
  • svalových úponů v okolí páteře
  • degradace meziobratlových plotének

U starších osob bývá velice častou příčinou bolestí beder znehodnocování meziobratlových plotének, které mají za úkol tlumit tlak a nárazy vznikající při pohybu ve vzpřímené poloze. Ploténky jsou tvořeny elastickou tkání, která se s věkem zmenšuje a jednotlivé obratle se k sobě stále víc přibližují. Tímto nevratným procesem dochází k útlaku nervů a nervových pletení, což vyvolává onu bolest.

Dalším typem bolesti je bolest způsobená přetížením svalů. Tyto obtíže jsou vnímány nejdříve jako rychlá unavitelnost s následnou bolestí beder, zejména při statické zátěži. Bolest je obvykle intenzivnější ráno, kdy jsou svaly zatuhlé, a pacient ji poté během dne „rozchodí“. Bolesti z přetížení svalů jsou únavné a nepříjemné, ale nejsou nijak prudké a viditelně neomezují pohyblivost páteře.

Nejčastěji se vyskytujícím onemocněním v bederní oblasti je výhřez meziobratlové ploténky. Výhřez je nejčastěji způsoben úrazem nebo dlouhodobým výrazným přetěžováním bederní páteře. Výhřez v bederní oblasti se vyskytuje velmi často a doprovází jej silné a opakující se bolesti, lumbalgie.

Nástup obtíží může být:

  1. postupný
  2. náhlý (prudký pohyb)

Jak se s tímto onemocněním vypořádat je složité, nicméně měli bychom dbát na to, abychom zbytečně nepřetěžovat opěrný systém a pokud to půjde, tak pravidelně cvičili. Cviky by měli být zaměřeny na posilování hlubokého stabilizačního systému a musí být prováděny správně! V opačném případě mohou obtíže spíše zhoršovat, než aby nám ulevili.

Řešením je také tradiční čínská medicína

Pokud Vás trápí právě bolest zad a všechny zmíněné rady nepomáhají, doporučil bych se obrátit na Dr. Mačka, který se zabývá tradiční čínské medicíně, se kterou má bohaté zkušenosti. Sám o ní hovoří takto, „Tradiční čínskou medicínu vnímám jako životní styl!“. Pokud navštívíte jednu z jeho ordinací s bolestí beder, prvotně vyšetří:

  • stav hrudních žeber a jejich případné posunutí
  • stav zápěstí
  • stav loktů
  • stav hlezenních kloubů

léčba bolesti beder

Následně po vyšetření Dr. Maček určí mobilizační cvičení vhodná pro vaše tělo, společně s bylinnými přípravky. Zajisté během velmi krátkého časového úseku pocítíte úlevu!