Pixmac000002036331u

Postrach krásných nohou - křečové žíly!

Posted in Zdraví a nemoci.

V dnešní době je mezi námi spousta lidí, konkrétně 30-60%, které trápí namodralé, oteklé a nehezky hrudkovité žíly. Je jasné, že taková „vada“ rozhodně na kráse nepřidávají, ale kromě toho mohou také svědit a bolet. Křečové žíly, cizím názvem varixy patří mezi velmi častá onemocnění žil a dokonce mezi civilizační choroby, z toho vyplývá, že s léčbou byste rozhodně neměli váhat. Tento článek by Vás měl při prvotních problémech dovést k lékaři a zbytečně toto onemocnění nepodceňovat.

Obecně platí, že výskyt varixů je závislý na věku. Na jejich vznik má zásadní vliv genetická dispozice, dále ženské hormony a těhotenství. Na křečové žíly trpí až dvakrát více žen než mužů. Podle odborníků je základní důvodem špatná kvalita vaziva v žíle. Tato vada způsobuje horší pevnost a postupně rozšíření až zvlnění žíly. Faktory ovlivňující zrychlení procesu jsou:

  • nedostatek pohybu,
  • kouřením,
  • obezitou,
  • statickou zátěží dolních končetin,
  • nošením podpatků.

S křečovými žílami se nejčastěji setkáváme na dolních končetinách. Důvodem je to, že krev musí odtékat proti působení gravitace. Pokud je žíla zdravá, brání se proti tomu těmito způsoby:

  • uložení hlubokých žil mezi svaly,
  • četné chlopně na vnitřních stěnách žil, které zabraňují krvi téct zpět,
  • spojky mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem.

Tak jako každé onemocnění, i toto může způsobit komplikace, mylně se však uvádí embolie, nebo smrt. Pokud na sobě pociťujete námahovou bolest a snadnou unavitelnost, zbystřete!

Pravděpodobně máte nahromaděnou tekutinu v podkoží mimo cévní řečiště a tím vznikne otok. Pokud již máte těžší případy, projevy jsou viditelné, například změny barvy a kůže a v extrémním případě vytvořením bércového vředu.

Prevence varixů

Asi nejpřesnější doporučení, pramenící přímo od lékařů jsou změny v životním stylu, stravě, pohybových návycích. Například takový aktivní pohyb v podobě opakovaně stahovaných svalů podporují správný tok krve v žilách. Doporučují se sporty:

  • běh,
  • chůze,
  • jízda na kole,
  • procházky.

Riziko křečových žil může být také důvodem, proč přestat kouřit, neboť kouření může nejen napomoci tvorbě varixů, ale také zvyšuje srážlivost krve, čímž umožňuje vznik nebezpečnějším žilním trombózám.

Léčba varixů

Léčba tohoto žilního onemocnění se dělí na:

  1. konzervativní,
  2. chirurgickou.

První zmíněný typ, tedy konzervativní léčba spočívá v podpoře žil, nejčastěji stahujícími punčochami, režimovými opatřeními a podávání léků, venofarmak, které podporují napětí cévních stěn a zvyšují jejich pevnost. Ve druhém případě, tedy při chirurgické léčbě se odstraňují již existující varixy. Nejčastějším typem zákroku je ambulantní sklerotizace, která je vhodná pro menší žilky do průměru 4 mm. Při sklerotizaci se vpravení do žíly taková látka, která žílu znehodnotí a poté nechá tělo tuto žílu odbourat. Klasické vytrhnutí celé žíly je dnes nahrazováno, například metodou CHIVA, jedná se o miniinvazivní metodu.

Pokud Vás trápí právě toto onemocnění, navštivte web, který se zabývá problemtikou křečových žil. Zajisté zde najdete potřebné rady, jak toto žilní onemocnění vyléčit.