Pixmac000002036331u

Jste vášniví cyklisté? Pozor na neplodnost!

Posted in Zdraví a nemoci.

Cyklistická sezóna už je díky teplým dnům v plném proudu. Jste mezi těmi, kteří se svým dvoukolým miláčkem vyráží na dlouhé výlety po okolí? Pozor na to! Dlouhé cesty na kole mohou být nebezpečnější, než si myslíte...

Rakouští vědci představili výsledky studie, která se zabývala vlivem jízdy na kole na kvalitu, množství a rychlost spermií. Studie prokazující vliv cyklistiky na neplodnost byla následně publikována v odborném magazínu Clinical Journal of Sport Medicine. 

Jak tedy studie dopadla?

Testováno bylo celkem 75 mužů. Více než polovina z nich se pravidelně věnovala cyklistice (více než dvě hodiny denně, šest dní v týdnu), zbytek byli pouze příležitostní výletníci nebo na kole nejezdili vůbec. Všem účastníkům byl odebrán vzorek spermatu, který byl následně podroben rozboru. 

Vášniví cyklisté měli ve vzorku o více než polovinu méně spermií než muži, kteří na kole nejezdili. Navíc pouze 30 % spermií bylo zdravých. U necyklistů bylo procento zdravých spermií o 20 % vyšší, celkově tedy 50 % z nich bylo v pořádku. 

Čím to je způsobeno?

Cyklisté mají velmi často poškozené malé cévky, které mají za úkol dostávat do varlat výživu. Kvůli jejich poškození pak nejsou varlata dostatečně zásobována potřebnými látkami a spermie pak nemají potřebnou kvalitu. Důvodem jsou velké otřesy sedla.

Kromě neplodnosti se mohou vášniví cyklisté potýkat také s nebezpečím rakoviny varlat. Zvyšuje se také riziko ucpání cév. Proto vybavení na kolo nepodceňujte a pořiďte si minimálně speciální cyklistické oblečení s měkkou vložkou chránící varlata před neustálými nárazy a otřesy.