Pixmac000002036331u

Jak vznikají křečové žíly?

Posted in Zdraví a nemoci.

Nohy jako z olova a nepěkné metličky na pokožce. Nic Vám to neříká? Buďte rádi. Křečové žíly totiž trápí více jak 70% žen a 50% mužů. Křečové žíly nejsou pouze estetickým problémem, ale také onemocněním, které může vést až k životu nebezpečné trombóze.

Na nohou máme dva žilní systémy - jeden hluboký a druhý povrchní, který bývá touto nemocí zasažený. Povrchní systém se nachází pod kůží a z nohou odvádí většinu krve. Pokud krev není správně odváděna, v žilách stoupá tlak a vznikají tak křečové žíly. Náchylnost k tomuto onemocnění je dána genetickými dispozicemi, takže pokud máte v rodině někoho, kdo na ně trpí, je vysoká pravděpodobnost, že se jim také nevyhnete. Křečové žíly může způsobit také nadváha či nedostatek pohybu.

 

A jak se křečové žíly léčí? Při začínajících křečových žílách se doporučuje nošení kompresních punčoch, pravidelný pohyb a užívání venofarmatik. Pro rychlou úlevu jsou vhodné taky masti, gely a výživové doplňky obsahující vitamíny. Pokud jsou však příznaky těžší, dají se varixy odstranit laserem nebo operačním zákrokem.