Pixmac000002036331u

Návod na stavbu pergoly

Posted in Fitness.

Jste vyznavačem zahrádkaření? Pokud ano, nejspíš máte rádi také zahradní posezení, grilování nebo jen pokec s přáteli. Představte si, že se najednou zatáhne a začne pršet. To je k vzteku a vy musíte všeho nechat a jít uklidit ze stolu. Moderním zahradní stavbou je pergola, tedy jakýsi zahradní přístřešek určený pro posezení s funkcí ochrany před deštěm a slunečními paprsky. V tomto lčánku si řekneme, jak postupovat při stavbě a jaké jsou nejmodernější trendy.

hliníkové pergoly

Příprava a stavba

Stavba pergoly není jen otázkou pár hodin. Nejdůležitější je se připravit! Znáte to přísloví „dvakrát měř a jednou řež“. Velmi důležitá je taky doba, kdy začneme s výstavbou. Osobně doporučuji hned z jara, jakmile rozmrzne půda.

Jste-li zručný kutil, návrh a samotnou stavbu zvládnete hravě. Zvláště pokud se jedná o klasickou konstrukci se šikmou střechou. V těchto případech bych neutrácel peníze za firmy a zkusil postavit pergolu svépomoci. Ovšem pokud vás nudí klasické konstrukce, které má každý druhý soused, můžete vymýšlet různé okrasné tvary a individuální nosníky například s mřížováním, ale musíte počítat s tím, že k tomu budete potřebovat stolaře a mnohdy i CNC frézu. Takoví stolaři většinou mají tým zručných lidí a pergolu vám postaví za jeden víkend za pár stovek a se zárukou.

Materiál pro stavbu pergoly

Nejčastější materiály používané ke stavbě pergoly:

  • borovice,
  • dubu nebo buku,
  • kanadský cedru,
  • hliník.

Moderní trend: Bioklimatická pergola

Ten, kdo navštěvuje zahrádkářské veletrhy asi postřehl, že se objevily tzv. bioklimatické pergoly. Jedná se o unikátní stínicí systém hliníkových pergol, který umožňuje využívat obytný prostor terasy za každého počasí, obdobně jako klasická pergola. Jak to dokáže, aby na nás nepršelo? Pomocí speciálních natáčecích hliníkových lamel (stínící a protidešťové) zajišťuje proudění vzduchu směrem nahoru, což napomáhá vytvoření vhodného klimatu pod pergolou.

hliníkové pergoly

Pergola je osazena tzv. pohyblivým slunolamem, který svým natáčením až o 140 stupňů obstarává tyto funkce:

  • stínění slunce,
  • protidešťová ochrana,
  • odvodní systém pro dešťovou vodu.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit