Pixmac000002036331u

Jak se oblékají cyklisté? Přece do cykloolbečení

Posted in Funkční oblečení a obuv.

Mnoho lidí se domnívá, že jen opravdoví profesionální cyklisti potřebují cyklistický dres. TO je ovšem mylná představa, protože jízda na kole v obyčejném tričku, teplákách a bundě prostě není to pravé a maximálně vám to celou vyjížďku pěkně znepříjemní. Cyklo oblečení plní funkci toho, že se v sedle cítíte velmi příjemně, a to díky nízké hmotnosti, vzdušnosti a odvodu potu od těla.

cyklo oblečení castelli

Cyklistické oblečení vždy na holé tělo

Že pod tričko si většinou nic nedáváme jsme zvyklí, situace je jiná v případě cyklistických kraťas nebo šortek. Tam bychom neměli nosit žádné spodní prádlo, proč? Takové trenky nebo u žen tanga mohou citlivé partie velmi bolestivě poranit, a to nikdo nechce. Nastane-li podzim, je lepší chránit kolena a při chladnějším počasí i celé nohy delšími cyklistickými kalhotami, ty nosíme taktéž "na ostro". Většina z moderních cyklooblečení je vyrobeno z elastanu, který dobře odvádí pot a zvyšuje tím komfort při jízdě na kole. Pokud chcete doporučit konkrétní značku, zkuste cyklo oblečení castelli.

Cyklistické bundy a vestičky

V předchozím odstavci jsem zmínili chladnější počasí, co si ale obléct pro horní část těla? Ve specializovaných prodejnách najdete velké množství různých variant lehkých cyklistických vestiček nebo bund, které neprofouknou, a přitom neporuší odvod potu. Jejich výhodou je velká skladovatelnost, složíte je totiž do malého pytlíku. V případě deště se doporučuje obléct cyklistickou větrovku s dlouhým rukávem.

A co dalšího na kolo?

Nebudeme tady diskutovat nad nutností použití přileb, chcete-li helmy. Trendem poslední doby jsou cyklošátky, které se nosí pod přilbu. Jejich výhoda je taková, že zabraňují foukání větru do uší a stékání potu po čele do očí. Dalším užitečným doplňkem jsou ponožky, většinou jsou krátké nad kotník. Jejich úkolem je opět odvod potu. Posledním prvkem jsou cyklistické rukavice, bez kterých bychom na kolo stejně jako bez dresu neměli sedat. Rukavice ochraňují ruku před vážnějším zraněním v případě pádu. Při běžné jízdě díky gelové vložce tlumí vibrace a tím šetří ruce.

Můžu se tak oblíkat i jinde?

Určitě vám nebude mít nikdo za zlé, pokud ve stejném oblečení nasednete například i na skládací elektrickou koloběžku nebo si vyjedete na brusle.